Factory Cheap Hot Flanged Roller Bearing - HFL0408KF Changzhou Needle Bearing One Way for Copier and Printer – Ziguang
Factory Cheap Hot Flanged Roller Bearing - HFL0408KF Changzhou Needle Bearing One Way for Copier and Printer – Ziguang Detail:
HFL0408KF Changzhou Needle Bearing One Way for Copier and Printer


Structure of needle bearing one way :
| Metric size | Inch size | Marks |
| HFL | FCB | steel spring |
| HFL..KF | RCB | plastic spring |
| HFL..R | steel spring and knurls on outer ring | |
| HFL..KFR | plastic spring and knurls on outer ring |
Speciification of one way needle bearing manufacturer
| Product name | one way needle bearing |
| Model | HFL0408KF |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 1.5Nm |
| Inner diameter | 4mm |
| Outer diameter | 8mm |
| Height | 8mm |
| Weight | 3.5g |
| Package | Roll + Carton Box / Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle bearing one way for your choice
| Shaft Dia. | Clutch Designation | Mass | Borndary | |||
DimensionsTorqueLimiting SpeedBasic Load
RatingsFwDC Shaft RotatingRotatng
Outer Ring CCo Min-1 Min-1
KNmmPlastic SpringsSteel SpringsgmmNmrpm3HFL0308KF–333.681––––4HFL0408KF–3.54881.5––––6HFL0615KFHFK06154610151.762300013000––HFL0615KFRHFL0615R4610150.52300013000–––HFL061012K561012–2100012000––8–HFL081212K681212–2000012000–––HFL081412K781412–1900012000––HFL0822KFHFL08227812223.1517000120004.054.15HFL0822KFRHFL0822R78122211700012000––10HFL1022KFHFL102281014225.314000110004.34.65HFL1022KFRHFL1022R81014221.51400011000––12–HFL12261812182612.21100080006.36.514–HFL14262014202617.3950080007.17.716–HFL16262216222620.5850075007.7918–HFL18262518242624.1750075008.310.320–HFL20262720262628.5700065008.911.525–HFL253044253230665500550010.914.130–HFL303051303730904500450012.617.635–HFL353058354230121390039001319.3
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Bearing Witness to Jim Crow in Mississippi With Uncompromising Candor | Double Row Needle Roller Bearings
Get The Flex Out: How Spherical Bearings Improve Handling & Speed | Needle Rollers Suppliers
Often customer-oriented, and it's our ultimate target to become not only probably the most reputable, trustable and honest provider, but also the partner for our customers for Factory Cheap Hot Flanged Roller Bearing - HFL0408KF Changzhou Needle Bearing One Way for Copier and Printer – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Namibia , Japan , Bangalore , Further, we are supported by highly experienced and knowledgeable professionals, who have immense expertise in their respective domain. These professionals work in close coordination with each other to offer our clients an effective range of products.
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.





