Wholesale Teflon Roller Bearings - HFL0408KF Changzhou Needle Bearing One Way for Copier and Printer – Ziguang
Wholesale Teflon Roller Bearings - HFL0408KF Changzhou Needle Bearing One Way for Copier and Printer – Ziguang Detail:
HFL0408KF Changzhou Needle Bearing One Way for Copier and Printer


Structure of needle bearing one way :
| Metric size | Inch size | Marks |
| HFL | FCB | steel spring |
| HFL..KF | RCB | plastic spring |
| HFL..R | steel spring and knurls on outer ring | |
| HFL..KFR | plastic spring and knurls on outer ring |
Speciification of one way needle bearing manufacturer
| Product name | one way needle bearing |
| Model | HFL0408KF |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 1.5Nm |
| Inner diameter | 4mm |
| Outer diameter | 8mm |
| Height | 8mm |
| Weight | 3.5g |
| Package | Roll + Carton Box / Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle bearing one way for your choice
| Shaft Dia. | Clutch Designation | Mass | Borndary | |||
DimensionsTorqueLimiting SpeedBasic Load
RatingsFwDC Shaft RotatingRotatng
Outer Ring CCo Min-1 Min-1
KNmmPlastic SpringsSteel SpringsgmmNmrpm3HFL0308KF–333.681––––4HFL0408KF–3.54881.5––––6HFL0615KFHFK06154610151.762300013000––HFL0615KFRHFL0615R4610150.52300013000–––HFL061012K561012–2100012000––8–HFL081212K681212–2000012000–––HFL081412K781412–1900012000––HFL0822KFHFL08227812223.1517000120004.054.15HFL0822KFRHFL0822R78122211700012000––10HFL1022KFHFL102281014225.314000110004.34.65HFL1022KFRHFL1022R81014221.51400011000––12–HFL12261812182612.21100080006.36.514–HFL14262014202617.3950080007.17.716–HFL16262216222620.5850075007.7918–HFL18262518242624.1750075008.310.320–HFL20262720262628.5700065008.911.525–HFL253044253230665500550010.914.130–HFL303051303730904500450012.617.635–HFL353058354230121390039001319.3
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Instrumented Bearing Market to witness high growth in near future | Needle Rollers Suppliers
Instrumented Bearing Market to witness high growth in near future | Bearing
We now have a specialist, efficiency workforce to deliver excellent service for our purchaser. We always follow the tenet of customer-oriented, details-focused for Wholesale Teflon Roller Bearings - HFL0408KF Changzhou Needle Bearing One Way for Copier and Printer – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Austria , California , Dubai , Due to the changing trends in this field, we involve ourselves into products trade with dedicated efforts and managerial excellence. We maintain timely delivery schedules, innovative designs, quality and transparency for our customers. Our moto is to deliver quality products within stipulated time.
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.





