Factory making Bearing Needle Thrust - FC FCB Drawn Cup Needle Bearing Roller Bearing – Ziguang
Factory making Bearing Needle Thrust - FC FCB Drawn Cup Needle Bearing Roller Bearing – Ziguang Detail:
FC FCB Drawn Cup Needle Bearing Roller Bearing
Product Description




Data Sheet
| Item | FC FCB |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner dia. | 4-42 mm |
| Outer dia. | 8-42 mm |
| Thickness | 6-30 mm |
| Torque capacity | 0.34-121 Nm |
| Weight | 1-58 g |
| Package | singer package or as your requirements |
| Delivery time | 7-10 days |
Feature
Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
Torque increases double of the normal HF Model.
Allow high indexing frequencies due to their low mass.
Different Sizes For Your Reference


| Item | Weight
g |
Main Dimension | |||
| Fw
mm |
D
mm |
C
mm |
Torque
Nm |
||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Global RF Attenuators Market Insights 2019-2025: Fairview Microwave, API Technologies, MECA, VidaRF, JFW Industries | Axial Needle Roller
Global Silicone Fluid Market Insight Report 2018 – Shin-Etsu, Wacker Chemie, Momentive Performance Materials, Gelest, KCC Basildon | Ball Bearing And Roller Bearing
We offer fantastic strength in high quality and enhancement,merchandising,income and marketing and procedure for Factory making Bearing Needle Thrust - FC FCB Drawn Cup Needle Bearing Roller Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Somalia , Lesotho , Afghanistan , Based on experienced engineers, all orders for drawing-based or sample-based processing are welcomed. We have now won a good reputation for outstanding customer service among our overseas customers. We will continue to try the best to supply you good quality products and solutions and the best service. We've been looking forward to serving you.
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!
Write your message here and send it to us





