Factory source Work Roller Ball Bearing - EWC 0608 Quality One Way Needle Roller Clutch Bearing – Ziguang
Factory source Work Roller Ball Bearing - EWC 0608 Quality One Way Needle Roller Clutch Bearing – Ziguang Detail:
EWC 0608 Quality One Way Needle Roller Clutch Bearing
Product Description
Feature
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
This kind of clutch, the outer lane has raised angles, it is easy to make a reservation to lock, used in the fishing tackle (able to bear the sea water and corrode ), some paper money planes.
Data Sheet
| Item | EWC |
| Material | Outer: ST14 stainless steel or GCr15Inner: Strengthen nylon |
| Inner dia. | 6 mm |
| Outer dia. | 10 mm |
| Width | 8mm |
| Torque capacity | 0.25/0.44 Nm |
| Weight | 1.7 g |
| Port | Shanghai;Ningbo |
| Delivery time | 10-20days |
| Package | singer box or as your requirements |
| Application | Fishing machines |
Different Sizes For Your Reference


| Shaft Diameter | Bearing Designation | Mass (g) | Boundary Dimensions | Torque Capacity | |||||||
| mm | EWC series | 1WC series | EWC | 1WC | Fw | D1 | D2 | B | A | (N.m) | (kgf.cm) |
| (with resin spring) | (with metal spring) | ||||||||||
| 4 | EWC0406AEWC0406C | - | 1 | - | 4 | 8 | 8.4 | 6 | 2.6 | 0.080.15 | 0.8 |
| - | - | 1.5 | |||||||||
| 6 | EWC0606XAEWC0606XC | - | 1.4 | - | 6 | 10 | 10 | 6 | 2.8 | 0.190.33 | 1.9 |
| - | - | 3.4 | |||||||||
| EWC0608AEWC0608C | - | 1.7 | - | 8 | 0.250.44 | 2.5 | |||||
| 1WC0608 | 2 | 4.5 | |||||||||
| - | 1WC0612 | - | 3 | 12 | 0.88 | 9 | |||||
| 8 | EWC0809AEWC0809C | - | 2.4 | - | 8 | 12 | 12 | 9 | 2.6 | 0.490.88 | 5 |
| - | - | 9 | |||||||||
| EWC0812AEWC0812C | - | 5.8 | - | 14 | 15 | 12 | 3.6 | 1.18
1.96 |
12 | ||
| 1WC0812 | 7 | 20 | |||||||||
| - | 1WC0815 | - | 8 | 15 | 2.65 | 27 | |||||
| 10 | EWC1010A | - | 5.2 | 10 | 16 | 17 | 7 | 1 | 10 | ||
| - | 1WC100914 | - | 3 | 14 | 14 | 9 | 2.5 | 2.25 | 23 | ||
| EWC1010AEWC1010C | - | 6 | - | 16 | 17 | 10 | 5 | 1.18
1.96 |
12 | ||
| - | - | 20 | |||||||||
| EWC1012AEWC1012C | - | 6.8 | - | 12 | 1.37
2.35 |
14 | |||||
| 1WC1012 | 8 | 24 | |||||||||
| 12 | EWC1209C | - | 6.2 | - | 12 | 18 | 19 | 9 | 5.1 | 3.04
6.28 |
31 |
| - | 1WC1216 | 12 | 16 | 64 | |||||||
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Rita Ora dons cleavage-enhancing lace bra for Poison music video | Double Row Needle Roller Bearings
Arnold Palmer’s grandson rocks golf shoes bearing the King’s face | Bearing
The customer satisfaction is our primary goal. We uphold a consistent level of professionalism, quality, credibility and service for Factory source Work Roller Ball Bearing - EWC 0608 Quality One Way Needle Roller Clutch Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Vietnam , Monaco , Chile , Many goods fully conform to the most rigorous of international guidelines and with our first-rate delivery service you will have them delivered at any time and in any place. And because Kayo deals in the entire spectrum of protective equipment, our customers don't have to waste time shopping around.
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.
Write your message here and send it to us





