Factory wholesale Cooper Roller Bearings - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang
Factory wholesale Cooper Roller Bearings - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang Detail:
EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings
Product Description
Features of ewc 1008 fishing reel needle bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | Fishing reel needle bearing |
| Model | EWC1008 |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 8mm |
| Torque capacity | 1.96Nm |
| Dynamic Load Rating | 7.96KN |
| Static Load Rating | 4.05KN |
| Weight | 4g |
| Package | Plastic Bags + Carton Box |
Catalogue of ewc1008 fishing reel needle bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
Inside the life of guru and mystic f Bhagwan Shree Rajneesh | Double Row Needle Roller Bearings
A third of fish sold is mislabelled — here’s how to avoid being duped | Bearing
We can normally fulfill our respected consumers with our great excellent, great value and good provider due to we're much more specialist and extra hard-working and do it in cost-effective way for Factory wholesale Cooper Roller Bearings - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Malaysia , Lesotho , Finland , During the short years, we serve our clients honestly as Quality First, Integrity Prime, Delivery Timely, which has earned us an outstanding reputation and an impressive client care portfolio. Looking forward to working with you Now!
The manufacturer gave us a big discount under the premise of ensuring the quality of products, thank you very much, we will select this company again.
Write your message here and send it to us





