Factory wholesale Pipe Bearing Roller - EWC0406C One Way Needle Roller Clutch Bearing India – Ziguang
Factory wholesale Pipe Bearing Roller - EWC0406C One Way Needle Roller Clutch Bearing India – Ziguang Detail:
EWC0406C One Way Needle Roller Clutch Bearing India
Product Description
Features of one way roller clutch bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | EWC0406C |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Precision | P0 |
| Shaft diameter | 4mm |
| Outer diameter | 8mm |
| Material | GCr15 |
| Torque capacity | 0.08Nm |
| Weight | 1.0g |
| Structure | Roller type with bearing supported |
| Application | Fishing machinery |
| Package | Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of one way roller clutch bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
$6.5 Bn Sensor Bearing Market | Axial Needle Roller
Horsey: Who’s bearing the weight of Trump’s tariffs? | Axial Needle Roller
We not only will try our best to offer excellent services to every customer, but also are ready to receive any suggestion offered by our customers for Factory wholesale Pipe Bearing Roller - EWC0406C One Way Needle Roller Clutch Bearing India – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Mauritius , Hamburg , Chile , Whether selecting a current product from our catalog or seeking engineering assistance for your application, you can talk to our customer service center about your sourcing requirements. We can provided good quality with competitive price for you.
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.
Write your message here and send it to us





