OEM/ODM Supplier Ball Bearing Design - FCB FC RCB HFL0308KF Inch Size Needle Roller Bearing – Ziguang
OEM/ODM Supplier Ball Bearing Design - FCB FC RCB HFL0308KF Inch Size Needle Roller Bearing – Ziguang Detail:
Structure of inch size needle roller bearing:
HFL,FCB,RCB (coupling and bearing assembly): The supporting bearing installs in the roller pin coupling’s both sides and withstands the radial load, those who take the supporting bearing is the roller pin and the plastic retainer module.
| Product name | inch size needle roller bearing |
| Model | HFL0822KF |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 1Nm |
| Inner diameter | 3mm |
| Outer diameter | 3.6mm |
| Height | 8mm |
| Weight | 3g |
| Package | Roll pack / Plastic Bag + Carton Box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
A third of fish sold is mislabelled — here’s how to avoid being duped | Ball Bearing And Roller Bearing
Longitudinal Hierarchy Co3O4 Mesocrystals with High-dense Exposure Facets and Anisotropic Interfaces for Direct-Ethanol Fuel Cells | Bearing
We emphasize progress and introduce new merchandise into the market each and every year for OEM/ODM Supplier Ball Bearing Design - FCB FC RCB HFL0308KF Inch Size Needle Roller Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Buenos Aires , Vancouver , kazakhstan , Our company always concentrate on the development of the international market. We have a lot of customers in Russia , European countries, the USA, the Middle East countries and Africa countries. We always follow that quality is foundation while service is guarantee to meet all customers.
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!
Write your message here and send it to us





