Online Exporter Spherical Roller Thrust Bearing - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang
Online Exporter Spherical Roller Thrust Bearing - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang Detail:
EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings
Product Description
Features of ewc 1008 fishing reel needle bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | Fishing reel needle bearing |
| Model | EWC1008 |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 8mm |
| Torque capacity | 1.96Nm |
| Dynamic Load Rating | 7.96KN |
| Static Load Rating | 4.05KN |
| Weight | 4g |
| Package | Plastic Bags + Carton Box |
Catalogue of ewc1008 fishing reel needle bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
SHARK ALERT! Photographer Captured Terrifying Images of Great White Bearing Dagger-Like Teeth | | Bearing
Secrets of Kate Middleton and Prince William’s oh-so swanky luggage | Ball Bearing And Roller Bearing
Our enhancement depends around the sophisticated devices ,exceptional talents and repeatedly strengthened technology forces for Online Exporter Spherical Roller Thrust Bearing - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Algeria , Indonesia , Morocco , Should any of these items be of interest to you, please let us know. We'll be satisfied to give you a quotation upon receipt of one's detailed specifications. We have our personal experienced R&D enginners to meet any of one's requriements, We appear forward to receiving your enquires soon'and hope to have the opportunity to work together with you in the future. Welcome to check out our company.
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.
Write your message here and send it to us




