Personlized Products Thrust Needle Roller - One-Way-Bearing HF1716 Needle Roller Bearing – Ziguang
Personlized Products Thrust Needle Roller - One-Way-Bearing HF1716 Needle Roller Bearing – Ziguang Detail:
One-Way-Bearing HF1716 Needle Roller Bearing
Structure of hf needle bearing
HF,FC,RC (roller pin coupling): Is composed of the drawn cup and the plastic retainer; The retainer may bring the plastic reed also to be possible on the stainless steel reed guidance roller pin, in the addendum circle incline roller conveyer and the roller pin takes the locking arrangement.


| Product name | HF1816 bearing needle roller bearing |
| Drag Torque | 16Nm |
| Dimensions | 18x24x18mm |
| Id | 18mm |
| OD | 24mm |
| Height | 18mm |
| mass | 0.8G |
| Material | ST14 |
| Package | Roll pack/ carton package / Wooden package |
| Delivery time | 2-5 days after order confirmed |
| Payment terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of hf needle roller bearing for your choice



Product detail pictures:
Related Product Guide:
Technical Tuesday: How To Fix A Flat Tire | Axial Needle Roller
Small Number of Greece’s Businesses Bearing the Tax Burden, Says Grant Thornton | Double Row Needle Roller Bearings
Our products and solutions are greatly recognized and trustworthy by customers and may fulfill constantly changing financial and social requires for Personlized Products Thrust Needle Roller - One-Way-Bearing HF1716 Needle Roller Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Montpellier , Salt Lake City , Frankfurt , We are introduced as a one of the growing manufacture supplier and export of our products. We have a team of dedicated trained professional who take care the quality and timely supply. If you are looking for Good Quality at a good price and timely delivery. Do contact us.
Timely delivery, strict implementation of the contract provisions of the goods, encountered special circumstances, but also actively cooperate, a trustworthy company!
Write your message here and send it to us





