Wholesale Price China Needle Roller Bearing Specification - OWC814GXRZ OWC814GXLZ Fishing Reel Bearings Needle One Way Clutch – Ziguang
Wholesale Price China Needle Roller Bearing Specification - OWC814GXRZ OWC814GXLZ Fishing Reel Bearings Needle One Way Clutch – Ziguang Detail:
OWC814GXRZ OWC814GXLZ Fishing Reel Bearings Needle One Way Clutch
Product Description
Features of owc needle one way clutch
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of owc needle one way clutch
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | OWC814 Needle one way clutch |
| Material | ST14 |
| Shaft diameter | 8mm |
| Outer diameter | 14mm |
| Inner diameter | 4mm |
| Weight | 2.8g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roll + Carton box + Wooden box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of owc needle bearing for your choice
| Shaft Dia. mm |
Model | Weight | Size (mm) | Driving Torque | ||
| g | Inner Dia. | Outer Dia. | Height | ( Nm ) | ||
| 4 | OWC 410 | 1.8 | 4 | 10 | 5.4 | 2.8 |
| 5 | OWC 511 | 2 | 5 | 11 | 5.4 | 3.5 |
| 6 | OWC 612 | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 |
| 8 | OWC 814 | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| 10 | OWC 1016 | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 4 | OWC 406 | 1.6 | 4 | 8 | 6 | 2.5 |
| 4 | OWC 408 | 1.8 | 4 | 8 | 8 | 3.1 |
| 6 | OWC 612-8.4 | 2.35 | 6 | 12 | 8.4 | 6.8 |
| 6 | OWC 61407 | 2.1 | 6 | 14 | 7 | 6.6 |
| 6 | OWC 720 | 2.5 | 6 | 12.7 | 7.5 | 7.3 |
| 6 | OWC 087 | 2.38 | 6 | 10.2 | 8 | 4.6 |
| 6 | OWC 178 | 3 | 6 | 10.2 | 15 | 7.3 |
| 8 | OWC 81607 | 2.6 | 8 | 16 | 7 | 7.5 |
| 8 | OWC 812 | 3 | 8 | 12.7 | 7.3 | 6.8 |
| 8 | OWC 816-5.5 | 3.5 | 8 | 16 | 5.5 | 8.2 |
| 8 | OWC 816-6.2 | 3.8 | 8 | 16 | 6.2 | 8.8 |
| 10 | OWC 1008 | 3.35 | 10 | 16 | 8 | 9.7 |
| 10 | OWC 1019 | 8.5 | 10 | 19 | 11 | 19.8 |
| 17 | OWC 173512 | 22.5 | 17 | 35 | 12 | 78 |
| 17 | OWC 173516 | 25.5 | 17 | 35 | 16 | 95 |
| 17 | OWC 203316 | 23 | 20 | 33 | 16 | 108 |
| MARKS:NON-STANDARD CAN BE PRODUCED | ||||||
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Mechanical Evolution in Tea Processing – STiR Tea & Coffee Industry International | Ball Bearing And Roller Bearing
New virtual reality app Timelooper takes you back in history | Bearing
"Quality first, Honesty as base, Sincere service and mutual profit" is our idea, in order to develop continuously and pursue the excellence for Wholesale Price China Needle Roller Bearing Specification - OWC814GXRZ OWC814GXLZ Fishing Reel Bearings Needle One Way Clutch – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Czech Republic , Doha , St. Petersburg , If any product meed your demand, please feel free to contact us. We're sure your any inquiry or requirement will get prompt attention, high-quality products, preferential prices and cheap freight. Sincerely welcome friends all over the world to call or come to visit, to discuss cooperation for a better future!
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!
Write your message here and send it to us





