professional factory for Bearing Industries - FC10 FC12 FC16 FC20 FC25 FC30 One Way Needle Roller Clutch Bearing for Changzhou Machinery – Ziguang
professional factory for Bearing Industries - FC10 FC12 FC16 FC20 FC25 FC30 One Way Needle Roller Clutch Bearing for Changzhou Machinery – Ziguang Detail:
FC10 FC12 FC16 FC20 FC25 FC30 One Way Needle Roller Clutch Bearing for Changzhou Machinery
Product Description


Features of FC needle roller clutch bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FC10 |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 12mm |
| Torque capacity | 6Nm |
| Weight | 4.8g |
| Package | roll pack |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of fc drawn cup needle roller clutch bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Cowboys for Trump ride to Roundhouse, bearing gift for governor | Bearing
Technical Tuesday: How To Fix A Flat Tire | Needle Rollers Suppliers
"Based on domestic market and expand abroad business" is our enhancement strategy for professional factory for Bearing Industries - FC10 FC12 FC16 FC20 FC25 FC30 One Way Needle Roller Clutch Bearing for Changzhou Machinery – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Montreal , New York , Serbia , Adhering to the principle of "Enterprising and Truth-Seeking, Preciseness and Unity", with technology as the core, our company continues to innovate, dedicated to providing you with the highest cost-effective solutions and meticulous after-sales service. We firmly believe that: we're outstanding as we have been specialized.
The company leader recept us warmly, through a meticulous and thorough discussion, we signed a purchase order. Hope to cooperate smoothly
Write your message here and send it to us





