Rapid Delivery for Thrust Roller Bearing - OWC612-8.4 One Way Needle Roller Clutch Fishing Reel Bearings – Ziguang
Rapid Delivery for Thrust Roller Bearing - OWC612-8.4 One Way Needle Roller Clutch Fishing Reel Bearings – Ziguang Detail:
OWC612-8.4 One Way Needle Clutch Fishing Reel Bearings
Product Description
Features of fishing reel bearings
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of fishing reel bearings
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | fishing reel bearings |
| Model | OWC612-8.4 |
| Material | ST14 |
| Inner Diameter | 6mm |
| Outer Diameter | 12mm |
| Weight | 2.35g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roller Pack, Carton box , Pallte or Customized |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union, Paypal |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of fishing reel bearings for your choice


GXRZ series are clockwise rotation
GXLZ series are anticlockwise rotation
| Shaft Dia. | Model | Weight | Size (mm) | Driving Torque | ||
| mm | g | Inner Dia. | Outer Dia. | Height | ( Nm ) | |
| 4 | OWC406GXRZ | 1.6 | 4 | 8 | 6 | 2.5 |
| 4 | OWC408GXRZ | 1.8 | 4 | 8 | 8 | 3.1 |
| 4 | OWC410GXRZ | 1.8 | 4 | 10 | 5.4 | 2.8 |
| 5 | OWC511GXRZ | 2 | 5 | 11 | 5.4 | 3.5 |
| 6 | OWC612GXRZ | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 |
| OWC612GXLZ | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 | |
| 8 | OWC814GXRZ | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| 8 | OWC814GXLZ | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| OWC812GXRZ | 2.8 | 8 | 12 | 5 | 5.8 | |
| 10 | OWC1016GXRZ | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 10 | OWC1016GXLZ | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 6 | OWC612-8.4 | 2.35 | 6 | 12 | 8.4 | 6.8 |
| 6 | OWC610GXRZ | 2.38 | 6 | 10.2 | 8 | 4.6 |
| 6 | OWC614-7 | 2.1 | 6 | 14 | 7 | 6.6 |
| 6 | OWC720 | 2.5 | 6 | 12.7 | 7.5 | 7.3 |
| 6 | OWC178 | 3 | 6 | 10.2 | 15 | 7.3 |
| 8 | OWC816-7 | 2.6 | 8 | 16 | 7 | 7.5 |
| 8 | OWC812 | 3 | 8 | 12.7 | 7.3 | 6.8 |
| 8 | OWC816-5.5 | 3.5 | 8 | 16 | 5.5 | 8.2 |
| 8 | OWC816-6.2 | 3.8 | 8 | 16 | 6.2 | 8.8 |
| 10 | OWC1016-8 | 3.35 | 10 | 16 | 8 | 9.7 |
| 10 | OWC1019GXLZ | 8.5 | 10 | 19 | 11 | 19.8 |
| 17 | OWC173512 | 22.5 | 17 | 35 | 12 | 78 |
| 17 | OWC173516 | 25.5 | 17 | 35 | 16 | 95 |
| 17 | OWC203316 | 23 | 20 | 33 | 16 | 108 |
| MARKS:NON-STANDARD CAN BE PRODUCED | ||||||
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Resolution in PA slams ‘fake’ letter with Maryam’s name, signature | Bearing
Bearing Witness to Jim Crow in Mississippi With Uncompromising Candor | Axial Needle Roller
Each individual member from our large performance revenue crew values customers' needs and company communication for Rapid Delivery for Thrust Roller Bearing - OWC612-8.4 One Way Needle Roller Clutch Fishing Reel Bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Benin , Georgia , Chile , Customer satisfaction is our first goal. Our mission is to pursue the superlative quality, making continual progress. We sincerely welcome you to make progress hand in hand with us, and construct a prosperous future together.
The company's products can meet our diverse needs, and the price is cheap, the most important is that the quality is also very nice.
Write your message here and send it to us





