Reasonable price Torrington Needle Bearing Catalog - FC10 Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup Roller Bearing Price List – Ziguang
Reasonable price Torrington Needle Bearing Catalog - FC10 Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup Roller Bearing Price List – Ziguang Detail:
FC10 Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup Roller Bearing Price List
Product Description


Data Sheet
| Item | FC FCB |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner dia. | 10 mm |
| Outer dia. | 16 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Torque capacity | 6 Nm |
| Weight | 4.8 g |
| Package | singer package or as your requirements |
| Delivery time | 7-10 days |
Feature
Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
Torque increases double of the normal HF Model.
Allow high indexing frequencies due to their low mass.
Different Sizes For Your Reference


| Item | Weight
g |
Main Dimension | |||
| Fw
mm |
D
mm |
C
mm |
Torque
Nm |
||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Progress Thread | Ball Bearing And Roller Bearing
Coles, Woolworths and ALDI recall mushrooms over plastic fears | Starts at 60 Coles, Woolworths and ALDI recall mushrooms over plastic fears | Axial Needle Roller
We believe that long term partnership is a result of high quality, value added service, rich experience and personal contact for Reasonable price Torrington Needle Bearing Catalog - FC10 Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup Roller Bearing Price List – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Bahrain , New Delhi , Orlando , Our company's main products are widely used all over the world; 80% of our products exported to the United States, Japan, Europe and other markets. All stuff sincerely welcome guests come to visit our factory.
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.
Write your message here and send it to us





