Special Design for Hk1210 Needle Bearing - 10*16*8MM Germany Needle Roller Bearing EWC-1008 One Way Bearing – Ziguang
Special Design for Hk1210 Needle Bearing - 10*16*8MM Germany Needle Roller Bearing EWC-1008 One Way Bearing – Ziguang Detail:
10*16*8MM Germany Needle Roller Bearing EWC-1008 One Way Bearing
Product Description
Features of ewc 1008 one way bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | EWC1008 |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 8mm |
| Torque capacity | 1.96Nm |
| Dynamic Load Rating | 7.96KN |
| Static Load Rating | 4.05KN |
| Weight | 4g |
| Package | Plastic Bags + Carton Box |
Catalogue of ewc1008 one way bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
Renae Ayris flashes her abs and shows off super-fit physique in photo shoot | Bearing
2019 Honda Gold Wing Tour Guide • Total Motorcycle | Ball Bearing And Roller Bearing
With our leading technology at the same time as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and growth, we're going to build a prosperous future together with your esteemed firm for Special Design for Hk1210 Needle Bearing - 10*16*8MM Germany Needle Roller Bearing EWC-1008 One Way Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Jeddah , Paraguay , Dubai , We'll supply much better products with diversified designs and expert services. We sincerely welcome friends from over the world to visit our company and cooperate with us on the basis of long-term and mutual benefits.
Wide range, good quality, reasonable prices and good service, advanced equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces,a nice business partner.
Write your message here and send it to us





