Special Design for Needle Bearing - Metric Size Bearing AXK 6590 Thrust Roller Needle Bearing Supplier – Ziguang
Special Design for Needle Bearing - Metric Size Bearing AXK 6590 Thrust Roller Needle Bearing Supplier – Ziguang Detail:
Overview
Quick Details
- Structure:Thrust
- Type:Roller
- Brand Name:ziguang
- Bore Size:4 – 160 mm
- Outside Diameter:14 – 200 mm
- Model Number:AXK 6590
- Precision Rating:P6
- Seals Type:Open
- Number of Row:Single Row
- Place of Origin:Jiangsu, China (Mainland)
- Product Name:Metric Size Bearing AXK 6590 Thrust Roller Needle Bearing Supplier
- Material:GCr15
- Inner dia.:65 mm
- Outer dia.:90 mm
- Width:3 mm
- Port:Shanghai;Ningbo
- Delivery time:7-10 days
- Application:Auto
- No. of row:singer
- Vibration:V1 V2 V3 V4
Supply Ability
- Supply Ability:10000 Piece/Pieces per Month
Packaging & Delivery
- Packaging Detailssinger package or as your requirements
- Port Shanghai;Nimgbo
- Lead Time :7-10 days
Metric Size Bearing AXK 6590 Thrust Roller Needle Bearing Supplier
Product Description


Data Sheet
| Item | AXK thrust needle bearing |
| Material | Chrome Steel , Carbon steel, Stainless steel |
| Cage material | Nylon , steel , brass |
| Inner dia. | 65 mm |
| Outer dia. | 90 mm |
| Width | 3 mm |
| Application | Auto, motobike, compressor, agricultural machinery and texitle machinery ect. |
| Guarantee | 1 year |
| Delivery time | 7-10 days |
Different Sizes For Your Reference

Product detail pictures:
Related Product Guide:
Police officer hit by lead ball bearing while patrolling River Medway in Maidstone | Double Row Needle Roller Bearings
Bearing Lithium Announces Resignation of Director | Bearing
We take "customer-friendly, quality-oriented, integrative, innovative" as objectives. "Truth and honesty" is our management ideal for Special Design for Needle Bearing - Metric Size Bearing AXK 6590 Thrust Roller Needle Bearing Supplier – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Swiss , Qatar , belarus , Why we can do these? Because: A, We are honest and reliable. Our products have high quality, attractive price, sufficient supply capacity and perfect service. B, Our geographical position has a big advantage . C, Various types: Welcome your inquiry, It will be highly appreciated.
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
Write your message here and send it to us





