Special Price for Nk7/12 Roller Bearing - OWC1019GXLZ One Way Needle Clutch Powder Metallurgy Bearings – Ziguang
Special Price for Nk7/12 Roller Bearing - OWC1019GXLZ One Way Needle Clutch Powder Metallurgy Bearings – Ziguang Detail:
OWC1019GXLZ One Way Clutch Powder Metallurgy Bearings
Features of Powder Metallurgy Bearings
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of Powder Metallurgy Bearings
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | Powder Metallurgy Bearings |
| Model | OWC1019GXLZ |
| Material | ST14 |
| Precision | P6 |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 19mm |
| Weight | 8.5g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roll pack + Carton Box / Wooden box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union,Paypal |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of Powder Metallurgy Bearings for your choice


GXRZ series are clockwise rotation
GXLZ series are anticlockwise rotation
|
Model |
Weight |
DIMENSION (mm) |
Driving Torque |
||
|
g |
Inner Dia. |
Outer Dia. |
Height |
( Nm ) |
|
|
OWC406GXRZ |
1.6 |
4 |
8 |
6.0 |
2.5 |
|
OWC406GXRZ |
|||||
|
OWC408GXRZ |
1.8 |
4 |
8 |
8.0 |
3.1 |
|
OWC408GXLZ |
|||||
|
OWC410GXRZ |
1.8 |
4 |
10 |
5.4 |
2.8 |
|
OWC410GXLZ |
|||||
|
OWC511GXRZ |
2 |
5 |
11 |
5.4 |
3.5 |
|
OWC511GXLZ |
|||||
|
OWC610GXRZ |
2.38 |
6 |
10.2 |
8.0 |
4.6 |
|
OWC610GXLZ |
|||||
|
OWC612GXRZ |
2.3 |
6 |
12 |
5.4 |
5.2 |
|
OWC612GXLZ |
|||||
|
OWC612GXRZ-8.4 |
2.3 |
6 |
12 |
8.4 |
5.2 |
|
OWC612GXLZ-8.4 |
|||||
|
OWC812GXRZ |
2.8 |
8 |
12 |
5.0
|
5.8 |
|
OWC812GXLZ |
|||||
|
OWC814GXRZ |
2.8 |
8 |
14 |
5.4 |
6.1 |
|
OWC814GXLZ |
|||||
|
OWC814GXRZ-8.4 |
2.8 |
8 |
14.3 |
8.4 |
6.1 |
|
OWC814GXLZ-8.4 |
|||||
|
OWC1016GXRZ |
3 |
10 |
16 |
5.4 |
9.5 |
|
OWC1016GXLZ |
|||||
|
OWC1019GXRZ |
8.5 |
10 |
19 |
11.0 |
19.8 |
|
OWC1019GXLZ |
|||||
|
OWC173512 |
22.5 |
17 |
35 |
12.0 |
78 |
|
OWC173516 |
25.5 |
17 |
35 |
16.0 |
95 |
|
OWC203316 |
23 |
20 |
33 |
16.0 |
108 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Global Automotive Smart Glass Market Overview 2019 – AGC, PPG Industries, SmartGlass International, SAGE Electrochromics, Gentex | Axial Needle Roller
51 by 51: Ensuring Paid Parental Leave for State Employees | Axial Needle Roller
Our personnel are generally within the spirit of "continuous improvement and excellence", and using the excellent top quality goods, favorable rate and superior after-sales expert services, we try to win every customer's believe in for Special Price for Nk7/12 Roller Bearing - OWC1019GXLZ One Way Needle Clutch Powder Metallurgy Bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Curacao , Indonesia , Sweden , Our company has always insisted on the business principle of "Quality, Honest, and Customer First" by which we have won the trust of clients both from at home and abroad. If you are interested in our solutions, you should do not hesitate to contact us for further information.
Sales manager is very enthusiastic and professional, gave us a great concessions and product quality is very good,thank you very much!





