Wholesale Price China Needle Roller Bearing Specification - Single Row OWC812 One Way Needle Roller Bearings – Ziguang
Wholesale Price China Needle Roller Bearing Specification - Single Row OWC812 One Way Needle Roller Bearings – Ziguang Detail:
Features of needle roller bearings
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of needle roller bearings
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
Catalogue of electric fishing reel bearings for your choice
| Product name | needle roller bearings |
| Model | OWC812 |
| Material | ST14 |
| Shaft diameter | 8mm |
| lnner diameter | 8mm |
| Outer diameter | 8mm |
| Weight | 3g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roll + Carton Box + Wooden box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
| Shaft Dia.mm | Model | Weight | Size (mm) | Driving Torque | ||
| g | Inner Dia. | Outer Dia. | Height | ( Nm ) | ||
| 4 | OWC 410 | 1.8 | 4 | 10 | 5.4 | 2.8 |
| 5 | OWC 511 | 2 | 5 | 11 | 5.4 | 3.5 |
| 6 | OWC 612 | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 |
| 8 | OWC 814 | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| 10 | OWC 1016 | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 4 | OWC 406 | 1.6 | 4 | 8 | 6 | 2.5 |
| 4 | OWC 408 | 1.8 | 4 | 8 | 8 | 3.1 |
| 6 | OWC 612-8.4 | 2.35 | 6 | 12 | 8.4 | 6.8 |
| 6 | OWC 61407 | 2.1 | 6 | 14 | 7 | 6.6 |
| 6 | OWC 720 | 2.5 | 6 | 12.7 | 7.5 | 7.3 |
| 6 | OWC 087 | 2.38 | 6 | 10.2 | 8 | 4.6 |
| 6 | OWC 178 | 3 | 6 | 10.2 | 15 | 7.3 |
| 8 | OWC 81607 | 2.6 | 8 | 16 | 7 | 7.5 |
| 8 | OWC 812 | 3 | 8 | 12.7 | 7.3 | 6.8 |
| 8 | OWC 816-5.5 | 3.5 | 8 | 16 | 5.5 | 8.2 |
| 8 | OWC 816-6.2 | 3.8 | 8 | 16 | 6.2 | 8.8 |
| 10 | OWC 1008 | 3.35 | 10 | 16 | 8 | 9.7 |
| 10 | OWC 1019 | 8.5 | 10 | 19 | 11 | 19.8 |
| 17 | OWC 173512 | 22.5 | 17 | 35 | 12 | 78 |
| 17 | OWC 173516 | 25.5 | 17 | 35 | 16 | 95 |
| 17 | OWC 203316 | 23 | 20 | 33 | 16 | 108 |
| MARKS:NON-STANDARD CAN BE PRODUCED | ||||||
Product detail pictures:
Related Product Guide:
The Full List: 100 Magic Valley Objects You Need to Know | Southern Idaho Local News | Bearing
2019-2024 Angular Contact Bearing Market Growth Opportunities, Top Key Players, Industry Outlook | Needle Rollers Suppliers
We normally think and practice corresponding towards the change of circumstance, and grow up. We aim at the achievement of a richer mind and body plus the living for Wholesale Price China Needle Roller Bearing Specification - Single Row OWC812 One Way Needle Roller Bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Paris , Bangkok , Congo , During in 11 years, We have participated in more than 20 exhibitions, obtains the highest praise from each customer. Our company has been devoting that "customer first" and committed to helping customers expand their business, so that they become the Big Boss !
We have been engaged in this industry for many years, we appreciate the work attitude and production capacity of the company, this is a reputable and professional manufacturer.
Write your message here and send it to us




