Wholesale Price Needle Bearing Race - Needle Roller Bearing Manufacturer EWC1209C Backstop Clutch – Ziguang
Wholesale Price Needle Bearing Race - Needle Roller Bearing Manufacturer EWC1209C Backstop Clutch – Ziguang Detail:
Needle Roller Bearing Manufacturer EWC1209C Backstop Clutch
Product Description
Features of needle roller bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | EWC1209C |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 12mm |
| Outer diameter | 18mm |
| Material | GCr15 |
| Torque capacity | 3.04Nm |
| Weight | 6.2g |
| Application | Fishing machinery |
| Package | Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle roller bearing for your choice



Product detail pictures:
Related Product Guide:
Global Automotive Hub Bearing Market Growth Opportunities, Industry Analysis, Size, Share, Geographic Segmentation & Competitive Landscape Report to 2024 | Double Row Needle Roller Bearings
Pa’s low income families bearing tax burden – News – poconorecord.com | Needle Rollers Suppliers
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of Wholesale Price Needle Bearing Race - Needle Roller Bearing Manufacturer EWC1209C Backstop Clutch – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Hongkong , Lebanon , Croatia , We welcome you to visit our company & factory and our showroom displays various products and solutions that will meet your expectations. Meanwhile, it is convenient to visit our website. Our sales staff will try their best to supply you with the best services. If you will need more information, please do not hesitate to contact us via E-mail, fax or telephone.
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.
Write your message here and send it to us




