2017 Good Quality Ball Bearings Online - FC FCB Drawn Cup Needle Bearing Roller Bearing – Ziguang
2017 Good Quality Ball Bearings Online - FC FCB Drawn Cup Needle Bearing Roller Bearing – Ziguang Detail:
FC FCB Drawn Cup Needle Bearing Roller Bearing
Product Description




Data Sheet
| Item | FC FCB |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner dia. | 4-42 mm |
| Outer dia. | 8-42 mm |
| Thickness | 6-30 mm |
| Torque capacity | 0.34-121 Nm |
| Weight | 1-58 g |
| Package | singer package or as your requirements |
| Delivery time | 7-10 days |
Feature
Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
Torque increases double of the normal HF Model.
Allow high indexing frequencies due to their low mass.
Different Sizes For Your Reference


| Item | Weight
g |
Main Dimension | |||
| Fw
mm |
D
mm |
C
mm |
Torque
Nm |
||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
WB Mayor George says poorer communities bearing burden of stormwater fee, asks for federal help | Double Row Needle Roller Bearings
Disillusioned with politics? Then take heart in July 1 | Axial Needle Roller
Together with the "Client-Oriented" enterprise philosophy, a arduous good quality control technique, sophisticated producing equipment and a sturdy R&D staff, we generally offer superior quality merchandise, superb solutions and aggressive rates for 2017 Good Quality Ball Bearings Online - FC FCB Drawn Cup Needle Bearing Roller Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Iraq , Los Angeles , Juventus , We have a dedicated and aggressive sales team, and many branches, catering to our customers. We are looking for long-term business partnerships, and ensure our suppliers that they will definitely benefit in both short and long run.
Production management mechanism is completed, quality is guaranteed, high credibility and service let the cooperation is easy, perfect!
Write your message here and send it to us





