2017 Good Quality Ball Bearings Online - Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup One Way Bearing FCB10 FCB 10 – Ziguang
2017 Good Quality Ball Bearings Online - Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup One Way Bearing FCB10 FCB 10 – Ziguang Detail:
Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup One Way Bearing FCB10 FCB 10
Product Description


Data Sheet
| Item | FC FCB |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner dia. | 16 mm |
| Outer dia. | 16 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Torque capacity | 10 Nm |
| Weight | 15 g |
| Package | singer package or as your requirements |
| Delivery time | 7-10 days |
Feature
Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
Torque increases double of the normal HF Model.
Allow high indexing frequencies due to their low mass.
Different Sizes For Your Reference


| Item | Weight
g |
Main Dimension | |||
| Fw
mm |
D
mm |
C
mm |
Torque
Nm |
||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |

Product detail pictures:
Related Product Guide:
Renae Ayris flashes her abs and shows off super-fit physique in photo shoot | Ball Bearing And Roller Bearing
Automotive Hub Bearing (Automotive Wheel Bearing) Market: Segmented by Applications and Geography Trends, Growth and Forecasts 2024 | Axial Needle Roller
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of 2017 Good Quality Ball Bearings Online - Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup One Way Bearing FCB10 FCB 10 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Accra , Cambodia , Singapore , We welcome customers from all over the world come to discuss business. We supply high quality solutions, reasonable prices and good services. We hope to sincerely build business relationships with customers from at home and abroad, jointly striving for a resplendent tomorrow.
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.
Write your message here and send it to us





