2017 New Style Rcb101416 Roller Bearing - China SUMA One Way Needle Clutch Bearing FCB30 – Ziguang
2017 New Style Rcb101416 Roller Bearing - China SUMA One Way Needle Clutch Bearing FCB30 – Ziguang Detail:
China SUMA One Way Needle Clutch Bearing FCB30
Product Description


Features of FCB Bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FCB30 |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 37mm |
| Outer diameter | 37mm |
| Thickness | 30mm |
| Torque capacity | 90Nm |
| Weight | 36g |
| Package | roll pack |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of fcb one way clutch bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Secrets of Kate Middleton and Prince William’s oh-so swanky luggage | Double Row Needle Roller Bearings
How to Replace Cartridge Bearings in Your Front MTB Wheel | Bearing
We keep on with our enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity". We intention to create extra worth for our buyers with our prosperous resources, superior machinery, experienced workers and superb services for 2017 New Style Rcb101416 Roller Bearing - China SUMA One Way Needle Clutch Bearing FCB30 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Canberra , Israel , Indonesia , Welcome any of your inquiries and concerns for our products. We look forward to establishing a long-term business relationship with you in the near future. Contact us today. We are the first business partner for you!
The customer service staff's answer is very meticulous, the most important is that the product quality is very good, and packaged carefully, shipped quickly!
Write your message here and send it to us





