Factory Cheap Hot Loose Roller Bearings - 10*16*8MM Germany Needle Roller Bearing EWC-1008 One Way Bearing – Ziguang
Factory Cheap Hot Loose Roller Bearings - 10*16*8MM Germany Needle Roller Bearing EWC-1008 One Way Bearing – Ziguang Detail:
10*16*8MM Germany Needle Roller Bearing EWC-1008 One Way Bearing
Product Description
Features of ewc 1008 one way bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | EWC1008 |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 8mm |
| Torque capacity | 1.96Nm |
| Dynamic Load Rating | 7.96KN |
| Static Load Rating | 4.05KN |
| Weight | 4g |
| Package | Plastic Bags + Carton Box |
Catalogue of ewc1008 one way bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
Global Fruit Fillings Market Insights 2019-2025: Top Manufacturer Baldwin Richardson Foods, Fruit Crown, Zentis, Schulze and Burch Biscuit, Lyons | Ball Bearing And Roller Bearing
Economic Effects of Needle Roller Bearing Market, Advancement Strategy, Main Top Players, Analysis and Forecast to 2024 | Axial Needle Roller
To be a result of ours specialty and repair consciousness, our corporation has won a good popularity amid consumers everywhere in the environment for Factory Cheap Hot Loose Roller Bearings - 10*16*8MM Germany Needle Roller Bearing EWC-1008 One Way Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: United Arab emirates , Georgia , Switzerland , We believe that good business relationships will lead to mutual benefits and improvement for both parties. We have established long-term and successful cooperative relationships with many customers through their confidence in our customized services and integrity in doing business. We also enjoy a high reputation through our good performance. Better performance will be expected as our principle of integrity. Devotion and Steadiness will remain as ever.
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!
Write your message here and send it to us





