OEM/ODM Supplier Ball Bearing Design - 1WC0608 One Way Needle Roller Bearing in China – Ziguang
OEM/ODM Supplier Ball Bearing Design - 1WC0608 One Way Needle Roller Bearing in China – Ziguang Detail:
1WC0608 One Way Needle Roller Bearing in China
Product Description
Features of 1wc needle roller bearing
EWC 1WCis a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings,
and make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | 1WC0608 |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Precision | P0 |
| Shaft diameter | 6mm |
| Outer diameter | 10mm |
| Material | GCr15 |
| Torque capacity | 0.44Nm |
| Weight | 2.0g |
| Package | Roll pack + Carton Box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle roller bearing for your choice



Product detail pictures:
Related Product Guide:
Global Viation Bearing Market 2019 – Carbone Lorraine, Helwig, Miraj Corporation, Seginus Inc, SKF | Double Row Needle Roller Bearings
Global Composite Bearing Market Detailed Analysis 2019 | Needle Rollers Suppliers
While in the past few years, our organization absorbed and digested innovative technologies both equally at home and abroad. Meanwhile, our organization staffs a group of experts devoted for the advancement of OEM/ODM Supplier Ball Bearing Design - 1WC0608 One Way Needle Roller Bearing in China – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Kazakhstan , azerbaijan , Victoria , We are introduced as a one of the growing manufacture supplier and export of our products. We have a team of dedicated trained professional who take care the quality and timely supply. If you are looking for Good Quality at a good price and timely delivery. Do contact us.
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!
Write your message here and send it to us




