One of Hottest for Rcb061014 Roller Bearing - Roller Bearing FC30 Drawn Cup One Way Needle Bearing – Ziguang
One of Hottest for Rcb061014 Roller Bearing - Roller Bearing FC30 Drawn Cup One Way Needle Bearing – Ziguang Detail:
Roller Bearing FC30 Drawn Cup One Way Needle Bearing
Product Description


Data Sheet
| Item | FC FCB |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner dia. | 30 mm |
| Outer dia. | 37 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Torque capacity | 90 Nm |
| Weight | 36 g |
| Package | singer package or as your requirements |
| Delivery time | 7-10 days |
Feature
Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
Torque increases double of the normal HF Model.
Allow high indexing frequencies due to their low mass.
Different Sizes For Your Reference


| Item | Weight
g |
Main Dimension | |||
| Fw
mm |
D
mm |
C
mm |
Torque
Nm |
||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
2019-2024 Angular Contact Bearing Market Growth Opportunities, Top Key Players, Industry Outlook | Ball Bearing And Roller Bearing
Passengers bearing the brunt of Jet Airways’ flights cancellations | Double Row Needle Roller Bearings
Being supported by an advanced and professional IT team, we could offer technical support on pre-sales & after-sales service for One of Hottest for Rcb061014 Roller Bearing - Roller Bearing FC30 Drawn Cup One Way Needle Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Nigeria , Spain , Czech , we are fully determined to control the whole supply chain so as to provide quality products at competitive price in a timely manner. We are keeping up with the advanced techniques, growing through creating more values for our clients and society.
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.
Write your message here and send it to us





