Factory supplied Stainless Bearings - EWC One Way Bearing Needle Roller Clutch Bearing EWC0608A – Ziguang
Factory supplied Stainless Bearings - EWC One Way Bearing Needle Roller Clutch Bearing EWC0608A – Ziguang Detail:
EWC One Way Bearing Needle Roller Clutch Bearing EWC0608A
Product Description
Features of ewc roller clutch bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | EWC0608A |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 6mm |
| Outer diameter | 10mm |
| Material | GCr15 |
| Torque capacity | 0.25Nm |
| Weight | 1.7g |
| Application | Fishing machinery |
| Package | Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of roller clutch bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
CDL Knits/Tropic Knits In Mauritius Strikes A New Path In Textile Finishing | Axial Needle Roller
Midlands company helps launch greener, cleaner bearing for food and drinks manufacturers | Double Row Needle Roller Bearings
Fast and great quotations, informed advisers to help you choose the correct solution that suits all your requirements, a short creation time, responsible top quality manage and distinct providers for paying and shipping affairs for Factory supplied Stainless Bearings - EWC One Way Bearing Needle Roller Clutch Bearing EWC0608A – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Jeddah , Costa Rica , Somalia , Our company has already had a lot of top factories and professional technology teams in China, offering the best products, techniques and services to worldwide customers. Honesty is our principle, professional operation is our work, service is our goal, and customers' satisfaction is our future!
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,
Write your message here and send it to us





